امروز: شنبه 26 خرداد ماه 1403 - Saturday 15 June 2024

کاهش تصدی‌ گری و در نهایت واگذاری مدیریت دولتی


در یکصد و سی و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تاکید شد فرآیند واگذاری و شکل عرضه مستقیم سهام به گونه‌ای باشد که منجر به کاهش تصدی‌گری و در نهایت واگذاری مدیریت دولتی شود.

در این جلسه که روز سه شنبه به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی تشکیل شد، وزیر امور اقتصادی ودارایی از برنامه واگذاری شرکت های دولتی و زیر مجموعه بانک های دولتی در بورس گزارش داد.

همچنین در گزارش جداگانه ای، وزیر اموراقتصادی و دارایی روند آزادسازی سهام عدالت به مردم را تشریح کرد و رییس جمهور نیز درباره سرعت بخشیدن به فرآیند آزاد سازی، مدیریت بازار سرمایه و فعال سازی در جهت حراست از حقوق صاحبان سهام عدالت تذاکراتی داد.

در این جلسه همچنین گزارش دیگری  در خصوص تشکیل صندوق های سرمایه گذاری معامله پذیر (ETF )به عنوان نخستین تجربه دولت در ابعاد مختلف و چگونگی واگذاری آن مطرح و بررسی شد که در نخستین عرضه، سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مشارکت داشته اند.

در ادامه این جلسه با توجه به برنامه جامع دولت برای جهش تولید کشور در ابعاد مختلف، موضوع امنیت غذایی با اتکا به تولید داخل مورد بحث قرار گرفت. در همین زمینه وزیر جهاد کشاورزی گزارشی از برنامه تولید کالاهای اساسی و چگونگی خرید تضمینی محصولات کشاورزی ارائه کرد.

بر اساس تصمیم این جلسه، تامین با کیفیت نهاده ها و چگونگی حمایت از کشاورزان از جمله خرید به هنگام محصولات و تنظیم بازار باید به گونه ای باشد که ضمن حمایت از تولید با کاهش هزینه های مبادله، کالاهای تولیدی به قیمت عادلانه دراختیار مصرف کننده قرار گیرد.


تاریخ خبر: 1399/03/07